dicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Zabiegi profilaktyczne w stomatologii
Zabiegi profilaktyczne w stomatologii nie są często tak popularne, jak leczenie próchnicy i wstawianie plomb. Chociaż wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych mogłoby w łatwy sposób uchronić się przed bolesnym leczeniem, to jednak niewielu decyduje się na takie zabiegi. Dla większości osób profilaktyka w stomatologii opiera się na regularnych przeglądach stanu uzębienia, natomiast takie usługi, jak piaskowanie czy lakowanie zębów są znacznie mniej popularne. Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w dobrym zdrowiu trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej profilaktyki jest to niewykonalne i chociaż istnieje możliwość utrzymania odpowiedniego stanu uzębienia bez profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, czasem jednak może okazać się to dobrym rozwiązaniem.
Narzędzia wykorzystywane w czasie przeprowadzania przeglądu dentystycznego
Wykonywanie przeglądu dentystycznego jest podstawową usługą stomatologiczną wykonywaną na początku każdej wizyty w gabinecie dentystycznym. Dlatego stomatolodzy starają się o to, aby wykonywane przez nich przeglądy stomatologiczne stały na jak najwyższym poziomie. Poza tym wykorzystują oni w czasie ich przeprowadzania nowoczesne narzędzia, które są nie tylko zwykłymi narzędziami, ale również narzędziami obsługiwanymi w sposób mechaniczny. Sięgają także po różne środki pozwalające na dobre poznanie stanu uzębienia. W razie potrzeby wykonują także zdjęcia rtg zębów już podczas pierwszego przeglądu dentystycznego. Pozwala im to na dokładne zaplanowanie całego procesu leczenia zębów swoich pacjentów.